Zamalo drama u grupi B, Španija i Portugal idu dalje

Fudbaleri Španije i Maroka remizirali su 2:2 posle dramatične završnice u Kalinjingradu. Zahvaljujući remiju Portugala i Irana 1:1, “Crvena furija” je osvojila Grupu B!

Nisu Španci pokazali ništa posebno u ova tri meča, posebno ne u posljednjem protiv Maroka, ali su imali dovoljno sreće da kao prvoplasirani tim iz Grupe B izbore slabijeg rivala iz Grupe A.

Marokanci su u meču koji njima osim časnog oproštaja nije imao nikakav rezultatski značaj odigrali meč za pamćenje, dva puta su vodili protiv Španije, pogodili i rašlje, ali nisu uspjeli da slave.

Poveli su već u 14. minutu kada je poslije nesporazuma Inijeste i Ramosa loptu pokupio Butaib i rutinski savladao nemoćnog De Heu.

Međutim, samo pet minuta Španija je izjednačila na 1:1. Inijesta je sjajno odigrao sa Kostom, prošao po lijevoj strani u kaznenom prostoru, a onda servirao zicer Isku koji to ne propušta.

Očekivao se uspon u igri “Furije” u nastavku, ali su oni bili anemični, blijedi, impotentni u napadu. Osim povremenih individualnih inicijativa Inijeste, te tek s vremena na vreme Alkantare i Silve, djelovali su vrlo nemoćno u završnici akcija.

S druge strane, Marokanci su vrebali iz kontranapada i često stavljali na muke De Heu, koji je u dvije situacije spriječio novo vođstvo rivala. U jednoj je uspio da se revanšira Butaibu i dobio novi duel “jedan na jedan”.

U desetom minutu nastavka imao je i sreće, jer Nordin Amrabat pogađa rašlje fantastičnim “projektilom”, nakon čega Španci konačno uspevaju da zaprete Muniru, posebno Isko, ali Sais izbacuje loptu s gol linije.

Vrlo brzo Marokanci opet postaju opasni, a upornost im desetak minuta prije kraja donosi novo vođstvo. Nakon što je Pike izblokiurao šut Ziječa u korner, rezervista Jusef En Nesiri fantastično skače na centaršut iz ugla i trese mrežu za 2:1.

Kreću Španci na sve ili ništa u finišu i uz dosta sreće u 91. minutu uspjevaju da izjednače. Karvahal je poslao centaršut na peterac, gdje se sjajno snalazi rezervista Jago Aspas i takođe glavom postiže gol.

Sudija iz Uzbekistana ga poništava jer je njegov pomoćnik podigao zastavicu za ofsajd, ali njihovu grešku ispravlja tim iz VAR sobe i Španija poravnava na 2:2.

Istovremeno, Iran neočekivano trese mrežu Portugala za 1:1 i “Furija” od pokojnika postaje pukovnik, stiže do prvog mjesta u grupi koje je joj donosi duel sa Rusijom u osmini finala.

Koliko su srećni Španci pokazuje činjenica da su posljednjim sekundima izbjegli Urugvajce koji su u ponedeljak deklasirali iste te Ruse sa 3:0.

Fudbaleri Portugala i Irana odigrali su neriješeno 1:1 u trećem kolu Grupe B Svjetskog prvenstva u Rusiji.

Iranci će dugo žaliti za promašajem Mehdija Taremija koji je u posljednjim trenucima utakmice promašio zicer za pobedu i prolazak dalje. Portugal je sa pet bodova prošao dalje i zbog lošije gol razlike od Španije, igraće sa Urugvajem u osmini finala.

Portugalci su zaprijetili Irancima odmah u prvih nekoliko minuta. Ronaldo je ušao u kazneni prostor i šutirao nisko, ali je Ali Beiravand bio siguuran na gol liniji.

To je bio i posljednji put da će golman Irana biti siguran u narednih dvadesetak minuta jer će uslijediti nekoliko kikseva koji njegovu selekciju nisu koštali primljenog gola.

Ni jedna ni druga ekipa nisu bile naročito opasne u napadu. Iranci su dobro izolovali Ronalda koji je u prvih pola sata šutirao dva puta u okvir gola, ali oba puta bez previše opasnosti po gol Irana.

S druge strane, Iranci su vrebali kontre i kako su se oslobađali, tako su bili i ofanzivniji. Nije to dovelo do gola, pa je bilo jasno da će u neubjedljivom prvom djelu igre biti potrebna individualna majstorija da prelomi rezultat i pomakne ga sa nule.

I tu majstoriju je u 45. minutu izveo Rikardo Kvarežma svojim zaštitnim znakom – udarcem spoljnom. Odigrao je dupli pas sa Silvom, a onda iz prve raspalio desnom spoljnom iz ćoška šesnaesterca i golmanu Irana nisu pomogla ni sva 194 centimetra visine da stigne loptu koja je pogodila ugao njegovog gola za 1:0.

Portugal nije bio nešto mnogo bolji ni u drugom djelu, ali je na startu Kristijano Ronaldo uspio da iznudi penal.

Pao je posle duela sa Ezatolahijem unutar 16 metara, sudija Kaseres je prvo pokazao da faula nema, ali kada je od italijanskog sudije Iratija iz VAR sobe dobio sugestiju, promenio je odluku i u 52. minutu Portugal je imao šansu da duplira prednost na 2:0.

Odgovornost je preuzeo Ronaldo, šutirao niti po sredini, niti dovoljno desno i Beiravand je odbranio.

Od tog trenutka, viđeno je na terenu više nervoze nego fudbala na obje strane i nekoliko žutih kartona. Ronaldo je solidno pokušao u 66. minutu, Godosu nije mnogo falilo da pogodi mrežu Portugala u 73.

VAR je konsultovan još jednom do kraja meča. Ronaldo i Puraligandži su bili u duelu u 81. minutu i igrač Irana je dobio lakat u lice.

Sudija je pregledao usporeni snimak i Ronaldu, čini se opravdano, pokazao samo opomenu. Nastupilo je možda “najluđih” petnaestak minuta na prvenstvu.

VAR je reagovao i treći put na istoj utakmici. Azmun je spustio glavom loptu u kaznenom prostoru, a ona je na putu do zemlje zakačila Sedrika u ruku.

Iranci su tražili i dobili penal koji je Ansarifard pretvorio u gol za 1:1. Iran je mogao i do pobjede. Duga lopta je u šesnaestercu Portugala stigla do Taremija, on je otišao desno i iz odlične situacije šutirao pored gola i praktično eliminisao svoju ekipu.